A tisztelet és hála jegyében
Marosvásárhely díszpolgára lett Sebestyén-Spielmann Mihály
A hagyományhoz híven, a Marosvásárhelyi Napok keretében vasárnap délután a Kultúrpalota Tükörtermében ünnepélyesen átadták a díszpolgári címeket a város tíz illusztris személyiségének, akik pályafutásuk alatt maradandót alkottak, és munkásságukkal hozzájárultak Marosvásárhely fejlődéséhez, kiemelkedő eredményeik révén ismertté és elismertté tették a város nevét bel- és külföldön egyaránt.
– A városnapokon idén is ünnepeljük és tiszteljük azokat az értékeket, amelyek meghatározzák Marosvásárhelyt – emelte ki köszöntőjében Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. Mint mondta, büszkeség és megtiszteltetés számára, hogy városvezetőként kifejezheti háláját azon kivételes személyiségeknek, akik jelentős mértékben hozzájárultak a város fejlődéséhez, és Marosvásárhelyt a színház, a zene, az orvostudomány, az egyházi élet, az irodalom, a sport, a tudomány és a költészet terén ismertté tették. Idén, a 27. Marosvásárhelyi Napokon tíz személyiségnek ítélték oda a kitüntetést: Bölöni László sportolónak, Jakab Attila hegedűművésznek, dr. Virgil Oşan urológus főorvosnak, Ion Riţiu színésznek, Sebestyén-Spielmann Mihály történésznek, dr. Tőkés Béla vegyészprofesszornak, valamint post mortem Gavril Cadariu rendezőnek, az Ariel Színház korábbi igazgatójának, Kovács András Ferenc költőnek, a Látó folyóirat volt főszerkesztőjének, Iosif Pop görögkatolikus plébánosnak és Alexandru Todea görögkatolikus bíborosnak. – Tisztelettel adózunk a marosvásárhelyi közösségért munkájuk és kreativitásuk előtt, köszönjük elkötelezettségüket,erőfeszítéseiket – mondta a polgármester. tett fáradhatatlan Kilyén Ilka színművésznő, valamint Liviu Pancu színész elsőként Sebestyén-Spielmann Mihály méltatását olvasta fel román, illetve magyar nyelven. A történész a hetvenes évek elején a Román Televízió magyar nyelvű adásának szerkesztő-riportere, a későbbiekben pedig a Teleki–Bolyai Könyvtár (a Teleki Téka) könyvtárosa, bibliográfusa, főkönyvtárosa, majd osztályvezetője volt.
Főfoglalkozása mellett a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben (a mai Művészeti Egyetem elődjében) tanított művelődéstörténetet a színművészet, a teatrológia, valamint a rendező szakon. Ugyanakkor könyvtártudományt és könyvtörténetet is oktatott a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén, valamint a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen orvos- és gyógyszerészet-történetet tanított a magyar tagozat hallgatóinak, majd a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kommunikáció szakán oktatott civilizációtörténetet. Történészként művelődés- és könyvtörténettel, az erdélyi zsidóság történetével, valamint városunk helytörténetével foglalkozott elsősorban.
– Abban a városban, ahonnan a szüleimet 1944-ben a nagyszüleimmel együtt elhurcolták, de ‘45-ben visszajöttek, úgy gondolták, hogy érdemes itt élni. Én ezt tanultam tőlük, hogy érdemes itt élni, és érdemes a közösségért tenni – fogalmazott az elismerés átvételét követően Sebestyén-Spielmann Mihály.
… Fotók: Nagy Tibor
https://www.e-nepujsag.ro/.../a-tisztelet-es-hala-jegyeben
vissza...